אף פעם לא אהבתי ספורט.

38639253_10156515518081649_3794798189509345280_o.jpg

Elad Nachshon | אלעד נחשון

אף פעם לא אהבתי ספורט.

האווירה המצ'ואית והתחרותית העיקה עליי עוד משיעורי הספורט בבית הספר וזה שהייתי שמן סיפק לכולם גם לא מעט בדיחות בימים האלו. ככל שגדלתי גם בחדרי הכושר לא מצאתי מרחב נעים ונינוח שאפשר לי לאתגר את עצמי בסביבה הנכונה לי. חיפשתי רבות אחר עיסוק ספורטיבי שיכלתי להתחבר אליו וללמוד לאהוב אותו אבל שום דבר לא דיבר אליי. הרמת המשקולות הייתה משעממת, הריצה הכבידה עליי, התרגילים שעשיתי בבית הזכירו לי את הבגרות בספורט ולא מצאתי שום דבר אחר שעניין אותי להתמיד בו.

באביב 2018 אחרי שהחלטתי לא להתמודד פעם נוספת לראשות אגודת הסטודנטים באקדמית ת"א-יפו, הרשיתי לעצמי לקחת פסק זמן בקיץ המתקרב ולראות לאן מועדות פניי – ואז היה שיעור היוגה הראשון ששינה את חיי. בלי מראות, בלי להסתכל לצדדים, בלי צורך להוכיח כלום. רק אני והמזרן.

בכל יום מאז פגשתי את המזרן, ובעצם את עצמי. דרך היוגה גיליתי כוח ועצמה שלא ידעתי שאני מסוגל לפתח, התחלתי להרגיש מה זו נשימה מודעת שמשתמשת בכל חלל הריאות, חיטטתי בתוך הלב ונפרדתי ממזונות שלא עשו לי טוב ואפילו היוגה גם הפסקתי לעשן סיגריות אחרי 10 שנים.

אני חושב שבנקודת המפגש בין הנשימה, הגוף והנפש, היוגה יוצרת אימון חוצה-תחומים, מנטלי ופיזי גם יחד, שגורם לגוף להתעצב ולגדל שרירים יפייפיים מתוך המסה הנכונה לו ובקצב המתאים לו. בחוויה האישית שלי, תוך שמונה חודשים השלתי מעליי כ-10 ק"ג, עם 10.8 אחוזי שומן, שמרתי על משקל יציב מבלי ללכת בכלל למכון הכושר, פיתחתי מערכת יחסית שונה לגמריי עם לחם וסוכר אבל יותר מהכל – התאהבתי בהרגשה של המתיחה וההתרחבות ומצאתי כוחות להתמיד. אני חושב שפשוט הבנתי עד כמה היוגה כל כך שימושית בחיי היומיום שלי.

אימון היוגה שם את הזרקור על אזורים שפחדתי לגשת אליהם והביא אליי מודעות לדברים שלא עשו לי טוב, כמו גם את האומץ להתמודד מולם. בעולם דיגיטלי כל כך מהיר שמנוון לנו את היכולת להיות ברגע הזה, פתאום הבנתי כמה חשוב לי להיות ברגע כזה של מפגש עם הגוף והנפש. המפגש הזה יוצר חיבור שלם בתוך מרחב בטוח לחקירה, להתנסות, ולסבלנות לתהליך.

יוגה מחוץ למזרן היה ביטוי שתיאר במדוייק את התהליך הריגשי שעברתי עם עצמי במזרן. בחוויה שלי, אימון יוגה מזמן אליו התמודדות עם אתגרים של טווח תנועה מוגבל, כאב, סבלנות, ריכוז לשיווי משקל, אמונה עצמית, סיבולת ומאמץ, שחרור שליטה. הוא משתנה עם המחזוריות של הגוף והאנרגיה שאני קם איתה. לפעמים התרגול שלי כועס, לפעמים מלא חמלה, לפעמים קורה שגם יוצאות דמעות של הקלה או געגוע. זה הופך את המזרן למגרש משחקים לחקור רגשות ומחשבות ולמרחב בטוח להוציא אותם החוצה דרך האימון. לדוגמא, על ידי התמודדות עם טווח תנועה מוגבל ועם התסכול והכעס שהוא מעלה – אני אדע להתמודד קצת יותר טוב עם רגשות דומים שלא יאחרו להגיע גם בחיי היומיום שלי. זו המשמעות של יוגה מחוץ למזרן בעבורי.

אז לאחר שהקיץ הסתיים, הייתי כבר אחרי שני תארים, אחד בחברה ופוליטיקה ואחד במנהל עסקים – וכך חשבתי לעצמי, מהי המשך הדרך שלי? האם קריירה ציבורית, פוליטית, מגזר חברתי או דווקא עולם ההייטק?

חקרתי בלי הפסקה, לקחתי כמה קורסים לפיתוח קריירה ואפילו הגעתי לג'ולט – אבל שום דבר לא עניין אותי ולא הזיז לי את הלב כמו היוגה. לא היה לי אומץ ללכת על זה עד הסוף עד שהחלה להופיע שערה כלואה בעין, אחת אחרי השנייה וללא כל רקע או הודעה מוקדמת. בשעורה השלישית כבר שאלתי את עצמי מה הגוף שלי מנסה לומר לי.

הבנתי שהלב ידע טוב מאוד ממה פחדתי, ובהתאמה שם לי את זה מול הפרצוף, או יותר נכון – על הפרצוף. החלטתי לצאת לקורס ההכשרה האינטנסיבי ולאחר שבוע מרגע ההרשמה השעורה השלישית והאחרונה נעלמה. מאז היא לא חזרה.

ההתנסות הזו גרמה לי להחליט לא לשקר יותר ללב שלי לא משנה מה וללכת עם התשוקה הזאת עד הסוף – אם כיו"ר אגודה הגעתי לכנסת ושכנעתי ח"כים לבטל שביתה אז להיות מורה ליוגה זה משהו שאני לגמריי יכול לנסות.

תוך כדי פחד פתחתי סטודיו משלי במרכז ת"א ועשיתי כל מה שאני יכול כדי להיות המורה הכי טוב שאני יכול להיות. מאז יש לי כמעט 200 המלצות שונות ומאות אנשים שהנחיתי ב-500 שעות הנחייה במצטבר. אני מורה יוגה שהוא קצת יזם חברתי, קצת יו"ר אגודת סטודנטים, קצת חולה במה, קצת טיפוס צבעוני ומשוגע. אני חושב שזה נפלא, כי גם אני רוצה שתבוא.י כמו שאת.ה  🙂

תודה שבחרת לתת לי הזדמנות לחלוק איתך תשוקה.

למערכת השיעורים המלאה לחצו כאן.

האווירה המצ'ואית והתחרותית העיקה עליי עוד משיעורי הספורט בבית הספר וזה שהייתי שמן סיפק לכולם גם לא מעט בדיחות בימים האלו. ככל שגדלתי גם בחדרי הכושר לא מצאתי מרחב נעים ונינוח שאפשר לי לאתגר את עצמי בסביבה הנכונה לי. ואז הייתי בשיעור יוגה ששינה את חיי. 

I never liked sports.

The macho and competitive atmosphere in the sports lessons made me feel uncomfortable and judged Since the days of elementary school. Not only was I intimated by it, but I was also a bit chubby, so it gave everyone plenty of jokes those days. As I grew up, I didn't find the gym as pleasant and comfortable space to allow me to challenge myself in a chill and safe environment. I was looking for a lot of different types of sports that I could learn to love, but nothing spoke to me. The weight lifting was boring, the running was required endurance I couldn't cope with, the exercises I did at home reminded me of the Bagrut(finals) exams in sports, and I didn't find anything else that interested me in sticking to it.

Then in early July, 1/7/18 was the first yoga class that changed my life. Without mirrors, without looking sideways, without having to prove anything. Just me and the Yoga mat. Through yoga, I discovered strength and power that I didn't know I could develop, rediscovered my body and what it was capable of doing, the importance of conscious breathing, and also gave me a desire to quit smoking after 10 years.

Yoga had revealed blind spots and brought me an awareness of things that had done me no good, which I hadn't noticed in my daily life. In a digital world so fast that it makes it challenging to be at this moment, I suddenly realized how important it is for me to be mindful to my desires. The yoga practice creates a complete connection of body and soul. A safe space for investigation ,experimentation and patience for the process.

At the intersection of the breath with the body and soul, yoga creates cross-disciplinary fitness training that causes the body to shape and grow beautiful muscles out of the right mass, with its own pace. And so in just eight months I lost about 10 kilograms, with 10.8 percent fat, kept steady weight without going to the gym, developed completely different relationship bread and sugar but most of all – I fell in love with the tension and expansion that came with the practice and therefore found the strength to do it again.

So far in this journey, I think I have realized yoga is useful and effective in my daily life. The practice challenges me to deal with a limited range of motion, pain, patience, concentration, self-belief, endurance, effort, the release of control. Sometimes my practice is angry, sometimes full of compassion, sometimes it comes out tears of relief. The mattress is a playground to explore feelings and thoughts that come in a storm and a safe space in which I can get them out and release them. By dealing with a limited range of motion and with the frustration that follows it – I will be able to cope a little better with similar feelings that happen in my daily life. This is what "Yoga Outside the Mat" for me.

למערכת השיעורים המלאה לחצו כאן.